9-те най-големи фактора, които влияят на качеството на водата
Съдържание:
Достъпът до безопасна и чиста вода за пиене и ежедневна употреба е от първостепенно значение. Повечето хора пренебрегват качеството на водата, която тече от крановете им. Лошото качество на водата обаче може да доведе до множество проблеми, включително такива, които могат да засегнат водопроводната ви система. Поради тази причина е изключително важно да идентифицирате факторите, които влияят върху качеството на водата, за да можете да определите как да подобрите качеството на водата във вашия дом.
Използване
Високата употреба може да натовари водопроводната система и да повлияе на качеството на водата. Най-вероятно споделяте водоснабдяването си с други жители на вашето населено място. Тази колективна употреба може да натовари водната система. В някои региони може да се наложи да се модернизират системите за пречистване на сивата вода, което води до ограничения на водоснабдяването и високи разходи за вода. Освен това намаленото ниво на подпочвените води може да доведе до повишена концентрация на естествени или причинени от човека замърсители.
Седиментация
Естествените минерални отлагания са един от основните замърсители, открити в чешмяната вода. Утайките могат да се натрупат във водопроводната система, да нарушат налягането на водата или да възпрепятстват водния поток във водопроводната система. Когато високите нива на утайките изсъхнат, върху повърхностите се образува тънък филм, което може да наложи инсталирането на филтри и други методи за третиране, за да се реши проблемът. Минералните отлагания, които са се натрупали с течение на времето, могат да причинят значителни повреди на водопроводните тръби и арматурата.
pH баланс
Балансът на рН се отнася до измерване на алкалността или киселинността на водата Дестилираната вода трябва да има неутрално ниво на рН, но нивото на рН на вашата чешмяна вода може да варира поради няколко фактора. Възможно е да не откриете незначителни промени в нивото на рН, но значителните вариации могат да започнат да създават проблеми, включително да пречат на приготвянето на храна и готвенето.
Замърсяване
Изхвърлянето на мазнини, масла, грес, пестициди, детергенти и други химикали в канализацията може да замърси местните водоизточници. Листата и окосената трева могат да блокират дренажните системи, а преливането на септичните ями може да причини сериозни проблеми, ако достигне до водоснабдяването. Въпреки че повечето компании използват сложни техники за тестване и анализ на водата, за да открият замърсители във водоснабдяването, повечето от тези проблеми могат да бъдат избегнати, ако хората предприемат правилните действия. Изхвърляйте боклука и отпадъците в кошчето за боклук, никога не изплаквайте предписанията и следвайте указанията на производителя при прилагането на хербициди, пестициди и торове.
Водопроводна инсталация и арматура
Всеки компонент на водопроводната система – от тръбите до смесителите – може да окаже влияние върху качеството на водата. Старите водопроводни системи, особено тези с оловни тръби, могат да причинят замърсяване на водата. Аераторите на крановете също могат да повлияят на качеството на водата; почиствайте и подменяйте ги според препоръките, за да предотвратите натрупването на метал и утайки.
Бойлер
Ако не източвате резервоара на водонагревателя всяка година, може да се натрупат утайки и бактерии. Това натрупване може да окаже отрицателно въздействие върху качеството и налягането на водата.
Органични замърсители
Бактериите и другите микроорганизми, които се намират във водата, могат да намалят цялостното ѝ качество. Водата с неприятна миризма е индикация за наличие на органични замърсители. Основните филтри и техники за пречистване на водата могат да помогнат за справяне с органичните замърсители, но справянето с някои микроорганизми може да се окаже предизвикателство, което може да представлява риск за безопасността и здравето, ако се пренебрегне.
Соленост
Солеността е мярка за съдържанието на соли във водата, което е естествена характеристика на повечето ландшафти. Човешките дейности, като например лошото управление на земите, прочистването на растителността и практиките за напояване, могат да повишат нивата на соленост във водните пътища, което да се отрази отрицателно на качеството на водата.
Кисели сулфатни почви
Киселинно-сулфатната почва се отнася до вида почва, която съдържа естествено срещащи се химични елементи, наречени метални сулфиди. Ако почвата, съдържаща тези химични съединения, бъде изложена на въздействието на въздуха, тя може да повлияе на качеството на водата, като при повторно навлажняване отделя киселина и други замърсители, включително тежки метали, във влажните зони и водните пътища. Това води до намаляване на нивата на разтворения кислород и рН.
Как да поддържате качеството на водата?
На пазара има безброй уреди и продукти, които могат да ви помогнат да се справите и да отстраните проблемите, влияещи негативно върху качеството на водата. От основното филтриращо оборудване, което използва методите на обратна осмоза и пречистване с ултравиолетова светлина за отстраняване на замърсителите, инвестирането в правилното оборудване ще помогне за намаляване на проблемите с качеството на водата. Поддържането на качеството на водата може да помогне за подобряване на вкуса на питейната вода, премахване на неприятните миризми и удължаване на живота на вашата водопроводна система, арматура и уреди.
Ако купувате вода от компания, трябва да получите от нея доклад, в който се посочва качеството на водата. Ако разполагате с кладенец, уверете се, че водата ви се изследва ежегодно в лаборатория.
Здравейте! Радвам се да видя толкова подробно съдържание на темата за качеството на водата. Интересно ще бъде да научим повече за всяка една от тези точки. Благодаря!
Чудесна статия! Интересно е да научим повече за качеството на водата и как да го поддържаме. Благодаря!